top of page

LIVE SUBSTANCE / LUCIA FABOVÁ 
A7 GALLERY/Lazovná 5/Banská Bystrica
kurátorka: Daniela Šiandorová

24.06.2022 - 17.07.2022
 

Projekt LIVE SUBSTANCE ( Živá substancia ) je pokračovanie v maliarskom i osobnom psychologickom výskume autorky. Človeka tématizuje ako živú tvarovateľnú hmotu, ktorá plynie (tečie) v celku iných živých foriem. Človek ako živý šperk.

 

Živá substancia v procese je hra so svetlom. Fabová pracuje s nepredvídateľnosťou a individuálnymi charakteristikami nového materiálu, kedy vizuálnym výstupom sú priestorové číre maliarske objekty /sochy evokujúce ľadové kryhy. Zamrazená tekutá  forma, organické tvary, makké línie, voda, vlny objavujúce sa aj v autorkinej maliarskej tvorbe symbolizujú prúdenie energie.

Sklá sú realizované   kombináciou nových technologických experimentov s priehľadnou epoxidovou živicou.

LM 10 copy.jpg
LM 7.jpg
LIVE SUBSTANCE, LUCIA FABOVA 2022.jpg
LIVE SUBSTANCE, LUCIA FABOVA , objekt 2022.jpg
LM 21.jpg
LM 2 copy.jpg

NÁZOV VÝSTAVY: LIVE SUBSTANCE

AUTORKA: Lucia Fabová

Kurátorka: Daniela Šiandorová

Vernisáž: 24.6. 2022 o 17.00

Miesto: Galéria A7, Lazovná 5, Banská Bystrica

 

Galéria A7 prezentuje samostatnú výstavu slovenskej umelkyne : Lucia Fabová -   Live Substance , ktorá je voľným pokračovaním projektu Live liquid mass, prezentovaným minulý rok v Galérii Nová Vlna v Trenčíne. Výstavný projekt predstavuje aktuálny pohľad na tvorbu umelkyne, ktorá sa po desaťročí odklonila od typicky razantného maliarskeho jazyka k subtílnejším experimentom na poli sochárstva. Snahou výstavy je upriamiť pohľad na ľudskú bytosť ako živú hmotu, formujúcu sa pod vplyvom subjektívnych i objektívnych udalostí v prežívanom živote.

 

Lucia Fabová vo svojom dlhoročnom autorskom programe prelína životné príbehy (svoje i tie cudzie) postavené na nánosoch vrstiev minulosti i prežívanej prítomnosti. Ich opätovnými reflexiami odkrýva svoje vlastné uvažovanie, ktoré nadväzuje na vybrané časové periódy, a tým sa vrství. Autorka tak neohraničuje svoju tvorbu do stálych štruktúr, ale naopak, hľadá tekuté prieniky v sprostredkovaných témach a využívaných materiáloch.

 

Najnovší cyklus diel Live Substance, prezentovaný na výstave s rovnomerným názvom, predstavuje pokračovanie v osobnom výskume a špecifickom nazeraní autorky na človeka ako tekutú a tvárnu hmotu. “Človek ako hmota” je navonok stály, ale vnútorne tvárny a tekutý. Vzniká z plynutia a pohybu ako odraz biologických podmienok, osobnej motivácie, ale i materiálneho či sociálneho prostredia. Autorka tématizuje tieto vplyvy a zrkadlí fragmenty vzniknutých emócií z prežívania súčasného sveta, v ktorom si formujeme pod vplyvom bežných dní vlastnú jedinečnú identitu. Diela sú založené na prozaickom rozprávaní z prežitých obrazov, stretnutí a situácií každodennosti. Pre túto ideovú koncepciu je dôležité hľadanie formálnych a vizuálnych novotvarov, v ktorých sú skryté osobnejšie intonované významy. 

 

Live Substance projektuje nový vizuálny jazyk v autorskom programe Lucie Fabovej. Od charakteristickej veľkoformátovej maľby, ako ťažiskového média, sa autorka presúva k experimentom na poli sochárstva. Ako novú vyjadrovaciu formu si osvojuje prácu s epoxidovou živicou. Pomocou transparentnej kvapaliny vytvára obrazy-objekty, kde jednotlivé tvary vznikajú zámerným dotykom i samostatným pôsobením materiálu. Vytrvalo skúma možnosti a hranice, ktoré jej práca umožňuje, experimentuje, ale maliarske princípy neopúšťa ani pri práci so sochárskym materiálom. Typicky jemný maliarsky rukopis transformuje do objektov. Prostredníctvom autorskej maliarskej techniky kladie dôraz na vytvorenie špecifickej atmosféry hrou svetla a tieňa. Divák sa tak prirodzene ocitá v optickej blízkosti transparentných foriem, ktorých vrhané svetlo sa dynamicky mení pod vplyvom vonkajšieho prostredia a podporuje nový rozmer z percepcie vystaveného.

Okrem novej vizuálnej podoby diel môžeme na výstave Live Substance sledovať druhú osobnejšiu rovinu v tvorbe autorky, ktorá čoraz intenzívnejšie charakterizuje jej dielo. Metaforicky zamrazené a o zem ukotvené organické formy referujú k získaniu novej identity umelkyne ako matky. Vo vystavených pevných tvaroch cítiť prchavosť času, nestálosť, no najmä plynutie a formovanie živej substancie, za ktorú možno označiť nový druh života - dieťa. Procesom upevnenia a nadobudnutia tvaru dochádza i k sebadefinícii autorky práve do novej role “matky-umelkyne.” Fabová symbolicky vyjadruje formovanie novej osobnosti, odhaľuje zážitky bežných dní a formálne i obsahovo ich kóduje v pevných formách čirého epoxidu. Materstvo, hoci naplňujúca osobná a intímna skúsenosť v ženskom živote je neustále konfrontované tlakom spoločnosti určujúcim jeho adekvátnu podobu.

S víziou do budúcna autorka otvára nové otázky “správneho rodičovstva” pri formovaní identity vlastného dieťaťa a taktiež svojej tvorby, ktorú stavia do novej pozície.

PHEROMONES  / LUCIA FABOVÁ 
A7 GALLERY

kurátorka:Zuzana Gregoriková
02.02.2022 - 30.03.2022

videorozhovor k výstave

UNIQUE PERSONAL PERFUME

PHEROMONES PLAGAT HOTOVO.jpg

Projekt PHEROMONES (Feromóny) je voľným pokračovaním maliarskeho i osobného psychologického výskumu autorky. Ideové východiská projektu sa opierajú o pohľad na človeka ako živú hmotu. Fascinácia možnosťami ľudského tela a jeho chemickými reakciami. Výstava s názvom Feromóny zážitkovo reaguje na feromónovú substanciu, ktorá je vylučovaná jedným jedincom do prostredia a prijímaná druhým jedincom rovnakého druhu, pričom táto substancia dáva podnet k určitej reakcii. Jedinec na ne reaguje špecifickou zmenou správania alebo fyziologickou reakciou. Feromóny vytvára telo za účelom neverbálnej komunikácie, ak človek zachytí tieto látky, do mozgu (hypotalamu) vyšle signál, kde sa mimo iného reguluje aj sexuálne správanie.

Autorka reaguje a spracováva subjektívne životné lekcie na túto tému z pozície ženy, matky, umelkyne. Od pojmu telesnosti k problémom jeho mentálnych kontextov.


Základnými vizuálnymi princípmi projektu a v maliarskom procese je hra so svetlom. Experimentálna maľba je aj v podobe autorskej techniky ( monotypie, vytvorenej použitím recyklovaných draperií - rag painting a iných materiálov). Nové výrazové hodnoty prepája postupmi apropriácie a vytvára masívne kompozície. Projekt Pheromones zahŕňa novú sériu malieb (feromónové kvapky)  na plátne a papieri  s využitím nových technológií a postupov. 

 

„Fascinuje ma človek ako zhluk energie, neuveriteľné chemické reakcie prebiehajúce vo fyzickom tele ,ktoré dokážu ovplyvniť charakter človeka na mentálnej úrovni.“ 

Vytvára kompozície s nenáhodnou symbolikou farieb. Chce u diváka podporiť voľné až asociatívne rozvíjanie námetovej i výrazovej roviny. Cielene pracuje s nepredvídateľnosťou a individuálnymi charakteristikami nových technologických experimentov .

 

 text: Mgr. Zuzana Gregoriková PhD.

Momentálne sa nedá nič rezervovať. Skontrolujte opäť neskôr.
bottom of page